Profilaktyka

Profilaktyka w stomatologii odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej. Stosowanie się do jej zasad pozwala na zachowanie własnego zdrowego uzębienia, a tym samym pięknego uśmiechu. Leczenie zachowawcze, periodontologiczne, ortodontyczne i protetyczne jest o wiele skuteczniejsze w warunkach prawidłowej higieny jamy ustnej. Systematyczne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym to tylko połowa sukcesu. Aby leczenie było skuteczne, pacjent również musi dokładnie i systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu. W tym celu należy stosować się do kilku bardzo ważnych zaleceń: przynajmniej raz w roku sprawdzamy stan naszego uzębienia w gabinecie stomatologicznym oraz usuwamy kamień nazębny. Staramy się myć zęby po każdym posiłku, a do mycia zębów oprócz zwykłych szczoteczek, używamy nici dentystycznych.

Zabiegi higienizacyjne w naszym gabinecie:

Usuwanie kamienia nazębnego – skaling

Kamień nazębny może się tworzyć nawet na regularnie i starannie mytych zębach. Jego powstawaniu sprzyja wiele czynników: począwszy od uwarunkowań genetycznych, przez dietę, aż po palenie papierosów. Nieusuwany kamień nazębny może być przyczyną wielu groźnych chorób, z parodontozą na czele.

Jak tworzy się kamień nazębny?
Już kilka minut po umyciu zębów zaczyna się na nich tworzyć błona zbudowana z białek. Na niej osadza się płytka nazębna, zbudowana z resztek pożywienia, bakterii oraz złuszczającego się naskórka. Jeżeli płytka nie zostanie w porę usunięta poprzez szczotkowanie, stopniowo ulega mineralizacji, zamieniając się w kamień nazębny. Początkowo jest on widoczny w postaci ciemnych obwódek przy krawędzi dziąseł, ale z reguły jego większe ilości ukrywają się pod dziąsłami. Ten rodzaj kamienia jest o wiele groźniejszy, gdyż może powodować stany zapalne, nadwrażliwość, krwawienie podczas jedzenia i szczotkowania, a także odsłanianie szyjek zębowych. W efekcie rozwija się parodontoza, która z kolei może doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów.

Usuwanie kamienia nazębnego najczęściej przeprowadza się za pomocą skalingu. W zależności od tego, jaki obszar zęba ma zostać poddany zabiegowi, wyróżnia się skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Ten pierwszy jest wykonywany tylko na koronach, zaś drugi w celu usuwania kamienia nagromadzonego w kieszonkach dziąsłowych.

Najbardziej nowoczesna i skuteczna jest metoda ultradźwiękowa. Głowica urządzenia czyszczącego, czyli skalera, wytwarza ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, które rozkruszają kamień. Uzupełnieniem jest zabieg polerowania – polishing, oraz lakierowania fluorem zapobiegającym próchnicy. Skaling powinien być przeprowadzany    1-2 razy do roku.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów jest zabiegiem higienizacyjnym, który polega na usunięciu płytki nazębnej gromadzącej się na powierzchni zębów. Niweluje on również przebarwienia i drobne ilości kamienia nazębnego (pozostałego po zabiegu skalingu). Piaskowanie zębów często stosuje się przed profesjonalnym wybielaniem zębów. Zabieg ten może być także uzupełnieniem po skalingu.

Jest to zabieg bezbolesny. W jego trakcie stomatolog bądź higienistka za pomocą specjalnego urządzenia zwanego piaskarką pod wysokim ciśnieniem i z wykorzystaniem pewnej ilości wody rozpyla w jamie ustnej piasek dentystyczny. Dociera on nawet do najtrudniej dostępnych powierzchni zębów, usuwając osad oraz drobne przebarwienia.

Piaskowanie jest często łączone z zastosowaniem lakieru fluorkowego, którego aplikacja ma na celu wzmocnienie szkliwa.
Przez najbliższe 48 godzin po zabiegu pacjent powinien stosować tzw. białą dietę. Zaleca się, aby pacjent wstrzymał się od palenia papierosów, picia kawy, herbaty i innych napojów barwiących (ze względu na ryzyko wystąpienia przebarwień na zębach). Po upływie tego czasu może powrócić do swojego normalnego trybu życia. Należy przy tym pamiętać, że utrzymanie efektów piaskowania zębów jest zależne od poziomu higieny jamy ustnej – zęby należy myć po każdym posiłku przez 2-3 minuty, stosować nici dentystyczne, płyny do płukania ust, a także regularnie odwiedzać dentystę.

Lakierowanie

Lakierowanie to jedna z metod profilaktyki. Dzięki temu zęby stają się odporniejsze na bakterie powodujące próchnicę, lakierowanie zębów redukuje ją aż do 75%. Zabieg ten wykonuje się w gabinecie stomatologicznym stosując do tego preparat fluoru o wysokim stężeniu. Są to preparaty bezpieczne, mimo wysokiego stężenia fluoru, gdyż szybko wiążą i dobrze przylegają do powierzchni zęba, uwalniając małe ilości fluoru.

Lakowanie bruzd, zwane także uszczelnianiem, polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach stałych trzonowych i przedtrzonowych lakiem szczelinowym (tzw. uszczelniaczem do bruzd). Zabieg jest zupełnie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta.

W trosce o zdrowie zębów naszych pacjentów zwracamy szczególną uwagę na wszelkie zabiegi profilaktyczne wykonywane zarówno przez nas w gabinecie stomatologicznym, jak również przez samego pacjenta samodzielnie w domu. Przy wizytach profilaktycznych prowadzimy instruktaże prawidłowego szczotkowania zebów, pomagamy dobrać odpowiednie szczoteczki i preparaty do codziennej higieny jamy ustnej.

Zabiegi profilaktyczne w gabinecie DENTILUX wykonują dyplomowane higienistki stomatologiczne, które stale podnoszą swoje kwalifikacje związane z zabiegami higienizacji na szkoleniach i konferencjach.