Twój uśmiech może być piękny

Dzięki protetyce możliwa jest poprawa estetyki uśmiechu. Rozwiązania protetyczne mają znaczący wpływ także na życie pacjentów, przywracając prawidłowe funkcje zębom. Podczas leczenia protetycznego wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie i materiały do odbudowy oraz uzupełniania braków w uzębieniu.

Wśród uzupełnień protetycznych wyróżniamy:
stałe, gdy pacjent nie może ich wyjąć samodzielnie z ust,
ruchome, gdy dają się usunąć z ust,
kombinowane, połączenie protez ruchomych z uzupełnieniami stałym, przy pomocy zasuw, zatrzasków, rygli lub koron teleskopowych.
Protetyka to również licówki, nowoczesne korony wykonane z porcelany i tlenku cyrkonu, doskonale imitujące naturalne zęby.

Zespół specjalistów Dentilux współpracuje z najwyższej klasy laboratoriami dentystycznymi w Polsce. Rozwiązania protetyczne stosowane przez naszych lekarzy pozwalają nie tylko perfekcyjne odbudować brakujące zęby, ale również poprawić estetykę profilu twarzy.

Licówki ceramiczne

Licówka to przypominająca płatek, cieniutka łuska ceramiczna (0,2-0,5 mm). Licówki to idealne rozwiązanie korygujące niewielkie wady zgryzu, kształt, kolor (np. rozmaite przebarwienia, będące skutkiem spożycia niektórych artykułów spożywczych), pęknięcia oraz diastemę (zbyt duże przerwy pomiędzy zębami). Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, można je podzielić na: licówki ceramiczne i licówki kompozytowe. Po konsultacji wspólnie z pacjentem lekarz oceni, który rodzaj licówek najpełniej sprosta oczekiwaniom.

Korona

Korona to sztuczna, widoczna, biała część zęba, przypominająca naturalny ząb. Koronę nasadzamy na implant lub na oszlifowany wcześniej filar zęba. W zależności od zaleceń lekarza i preferencji pacjenta, korona może być wykonana z: porcelany na stali lub na złocie, samej porcelany (tzw. korony pełnoceramiczne) lub tlenku cyrkonu. Zastosowanie określonego rodzaju jest podyktowane wymaganiami pacjenta. Najczęściej wybierane sa korony pełnoceramiczne, pozwalające idealnie odwzorować naturalny ząb. Korona pełnoceramiczna, ze względu na swoje właściwości, jest najbardziej zbliżona do oryginalnego zęba – przewodzi światło, nie zmienia koloru, przez co wygląda bardzo naturalnie i jest wytrzymała. Materiały pełnoceramiczne są całkowicie nieinwazyjne jeśli chodzi o środowisko jamy ustnej.

Korony pełnoceramiczne

Korony pełnoceramiczne wykonane są bez użycia jakiegokolwiek metalu (nie powodujące alergii), które rekomendujemy jako pierwsze rozwiązanie dla wymagających pacjentów Dentilux. Specyficzne właściwości sprawiają, że są one zaliczane do najlepszych uzupełnień protetycznych. Dentyści potwierdzają ich szerokie zastosowanie, mając na uwadze, możliwość odbudowy wszystkich zębów oraz fakt, iż jednocześnie idealnie naśladują naturalne szkliwo zęba. W odróżnieniu od koron porcelanowych na metalu, uzupełnienia pełnoceramiczne eliminują niepożądany efekt zsinienia dziąsła w okolicy szyjki zęba.

Materiały pełnoceramiczne są całkowicie nieinwazyjne, jeśli chodzi o środowisko jamy ustnej. W przeciwieństwie do stopów metali, których jony mogą ulegać korozji i wywoływać działanie toksyczne, powodując tym samym reakcje alergiczne. W przypadku koron pełnoceramicznych takie zjawisko nie zachodzi, ponieważ materiał jest całkowicie neutralny dla organizmu.

Korony porcelanowe na podbudowie z metalu szlachetnego (złoto)

Złoto, ze względu na swoje właściwości, znalazło szerokie zastosowanie w stomatologii. Korony porcelanowe na podbudowie ze złota mogą być stosowane szczególnie u osób uczulonych na metale nieszlachetne. Korony na złocie charakteryzują się idealnym przyleganiem do filaru zębowego, minimalizując w ten sposób ryzyko próchnicy czy infekcji wokół uzupełnień.

Korony porcelanowe na podbudowie ze stali

Stopy ze stali, które posiadają szczególne właściwości i są bezpieczne dla organizmu, często wykorzystywane są jako rdzeń koron porcelanowych. Wykonywane mogą być na całej długości łuku zębowego. Jest to alternatywa nie wymagająca takich nakładów finansowych jak prace wykonywane na bazie złota. Porcelana o wysokich właściwościach estetycznych połączona z metalem, charakteryzującym się wytrzymałością i trwałością, sprawia, że korony te są bardzo popularnymi uzupełnieniami.

Mosty

Most to uzupełnienie protetyczne, które stosowane jest w celu odtworzenia utraconego zęba bądź zębów, na stałe umocowanym w jamie ustnej. Zazwyczaj most to korony protetyczne osadzone na sąsiednich zębach filarowych (lub implantach), połączonych z przęsłem bądź przęsłami (zębami sztucznymi), które zastępują brakujące zęby. Rozwiązanie to może być zastosowane nawet w przypadku 3 braków obok siebie, zapewnia pacjentowi komfort użytkowania i zadowalający poziom estetyczny. Aby założyć most niezbędne jest oszlifowanie sąsiednich zębów. Innym, doskonalszym rozwiązaniem jest założenie implantu.

Rodzaje mostów:
mosty ceramiczne, wykonane na podbudowie z metalu szlachetnego (złota lub stali),
mosty pełnoceramiczne, dające najlepszy efekt estetyczny,
mosty kompozytowe lub akrylowe, stosowane jako tymczasowe rozwiązanie.

Wkłady i nakłady (inlay, onlay)

Są to kosmetyczne uzupełnienia w koronie zęba, które stosuje się w przypadku dużych ubytków przy odbudowie miejsc stycznych z zębem sąsiednim. Zazwyczaj zabieg ten wykonywany jest w ciągu dwóch wizyt i jest całkowicie bezbolesny (odbywa się w znieczuleniu miejscowym). Wypełnienia tego rodzaju wykonuje się z kompozytu lub porcelany. To rozwiązanie jest alternatywną dla tradycyjnego wypełnienia zęba i charakteryzuje się większą wytrzymałością niż tradycyjne plomby. Dodatkowo są szczelne, niezwykle estetyczne i odporne na ścieranie. Dzięki wkładom i precyzyjnej odbudowie kształtu anatomicznego ząb spełnia nadal swoje funkcje, zachowując naturalny wygląd.

Protezy na implantach

Jeżeli problemem pacjenta jest całkowite bezzębie w żuchwie, możliwe jest zastosowanie następujących rozwiazań przy użyciu implantów:
proteza utrzymana na implancie – mocowana jest na dwóch lub więcej implantach, za pomocą tzw. łączników.
proteza utrzymana na implantach i belce – jest przytwierdzona indywidualnie dobraną belką z zaciskowymi łącznikami, które utrzymują protezę.
W obu przypadkach dzięki łącznikom pacjent może samodzielnie i bezpieczne zdejmować protezę do codziennej higieny.
stała proteza utrzymana na implantach – most porcelanowy jest przymocowany do implantów na stałe za pomocą specjalnych śrub. Rozwiązanie to umożliwia zdejmowanie mostu jedynie dentyście. Higiena z kolei wygląda tak samo jak w przypadku naturalnych zębów.

Protezy tradycyjne

Kiedy z różnych przyczyn wszczepienie implantów okazuje się niemożliwe, wówczas stosowana jest tradycyjna forma mocowania protez.

Wyróżniamy:
protezy ruchome szkieletowe – stosowane w przypadku braku kilku zębów. Protezy te składają się z metalowej płyty, która pokrywa część podniebienia, oraz z osadzonych na niej zębów. Mocowane są przy pomocy zasuw, zatrzasków lub klamer. Tego typu protezy zapewniają pacjentowi możliwość swobodnego mówienia i jedzenia oraz estetyczny efekt.
protezy ruchome akrylowe całkowite – stosuje się je w przypadku bezzębnej szczęki lub żuchwy. Wprawdzie zastosowanie konwencjonalnej protezy akrylowej osiadającej to tańszy wariant, jednak jej noszenie wiąże się z dosyć dużym dyskomfortem pacjenta i mało zadowalającym efektem estetycznym. Z takich powodów coraz więcej pacjentów decyduje się na bardziej nowoczesne rozwiązanie, jakim są implanty.

Współpracę zawsze zaczynamy od konsultacji, aby wsłuchać się w potrzeby i oczekiwania naszego pacjenta. W celu ich realizacji przeprowadzamy dokładne badanie stomatologiczne, kompleksową diagnostykę 2D i 3D. Analizujemy uzyskane dane i na następnej wizycie proponujemy najlepsze z możliwych rozwiązań. Tłumaczymy specyfikę zabiegu i możliwości zmiany uśmiechu jakie daje wybrana metoda. Przedstawiamy szczegółowy plan leczenia oraz kosztorys.